Start arrow O Northampton  
22.04.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
O Northampton
O Northampton Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.01.2008.

Northampton jest ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Northamptonshire. Samo miasto znajduje się na północny zachód od Londynu w odległości ok. 110 km (między Londynem a Birmingham). Statystyki podają, że zamieszkuje je ok. 190 tys. osób. Przyznam, że początkowo trudno było mi w to uwierzyć. Niewiele jest tutaj wysokich bloków. Większość ludzi mieszka w domach z 3-4 sypialniami. A jednak w weekend główny deptak jest zwykle zatłoczony.

Społeczność lokalną pod względem etnicznym opisać można następująco: znacząca większość białych (92%), znacznie mniej Azjatów (3,5%) oraz nieco mniej ludzi pochodzenia afrykańskiego i karaibskiego (2,5%). Przyznam, że nie wiem, jakie grupy stanowią resztę. Generalni z własnych obserwacji mogę zauważyć, iż wydawać by się mogło, że zarówno ilość Azjatów (tak Pikistańczyków, mieszkańców Indii, jak i Chińczyków) jest znacznie więcej. Podobnie na każdym kroku spotkać można osoby przybyłe z Afryki. Z pośród napływowej ludności białej na pierwszy plan wybijają się oczywiście Polacy, ale również Litwini.

Northampton jest bardzo starym miastem. Znaleziono tutaj ślady osadnictwa z epoki żelaza. Siedliska rolnicze w tym rejonie mają swój początek w 7 wieku. Swego czasu znane było jako główny ośrodek wyrobu butów oraz innych wyrobów skórzanych. Generalnie jest to miasto przemysłowe. Obecnie istnieje tutaj kilka większych fabryk (m.in. browar), sporo mniejszych oraz mnóstwo magazynów, m.in. znanych marek producentów sprzętu elektronicznego. Zwłaszcza te ostatnie zatrudniają sporo Polaków w charakterze tzw. pickerów, czyli osób pomagających przygotowywać towar według zamówień kontrahentów.

Northampton jest również siedzibą uniwersytetu - jak łatwo się domyślić jest to University of Northampton. Przez pewien czas uczelnia ta była tylko University College, dopiero w 2005 roku uzyskała pełen status uniwersytecki.
Wielu Polaków korzysta również z możliwości nauki języka angielskiego w ramach kursów ESOL na miejscowym Northampton College. Dotąd były to kursy bezpłatne, po wakacjach jednak ma się to zmienić.

Dojazd do Northampton.
Miasto znajduje się blisko węzłów 15, 15a oraz 16 autostrady M1. Przez samo Northampton przebiegają trasy A45 i A43, zaś A14 biegnie poza miastem od strony północnej.
Dworzec kolejowy w Northampton jest elementem linii Londyn - Birmingham. W stronę stolicy przewozy obsługiwane są przez firmę Silverlink Trains, w stronę przeciwną zaś - Central Trains. Ponadto w obie strony jeżdżą nieliczne Pendolino jako usługi świadczone przez Virgin Trains.
Ponadto do miasta można dojechać autobusami National Express - jak choćby linią 707 z lotniska Luton z Londynu.

 

Więcej informacji możesz znaleźć w serwisie Wikipedia. Niestety nie ma jeszcze polskojęzycznego opisu tego hasła w serwisie.

Zmieniony ( 10.01.2008. )
 
Początek Northampton Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
09.01.2008.

Poniższe informacje opracowałem w oparciu o malutką publikację wydaną przez Northampton Museums pt. "Northampton: a secret past".

Northampton ma bardzo bogatą przeszłość, której warto się przyjrzeć. W XII i XIII wieku było to jedno z największych i najbogatszych miast w Anglii. Wyobraź sobie miasto z wieloma świetnymi kościołami i domami - nawet uniwersytetem - położonymi w obrębie wielkich murów. I wielki królewski zamek, gdzie król i parlament spotykał się, by decydować o losach kraju.

Pozostałości pierwszej działalności człowieka to wielki okrągły nasyp (Brian Hill), który datuje się na 3500 r. przed Chrystusem. Krąg ten był prawdopodobnie miejscem spotkań lokalnych rolników okresu neolitu, gdzie odprawiali oni swoje ceremonie i święta.

Najstarsze ślady osadnictwa w Northampton odnaleziono w rejonie Hunsbury. Miejsce zwane często jako "Danes Camp" zamieszkiwane było pomiędzy 400 r. pne a 20 r. po Chrystusie, na długo zanim w te strony przyjechali Rzymianie.

W czasach rzymskich (43 - 410 r.ne) w Duston powstało małe wiejski miasteczko. Tutaj znajdował się lokalny targ, gdzie rzemieślnicy oferowali swoje usługi dla okolicznej ludności. Około 300 roku wyrabiano tutaj fałszywe rzymskie monety, wykorzystując gliniane formy (rzecz praktykowana w całym cesarstwie).

W okolicach kościoła św. Piotra odkryto pozostałości drewnianego "Great Hall". Wybudowany około 750 r. ne, przebudowany z kamienia ok. 820 roku był rezydencją i centrum miejscowej administracji. To tutaj zbierano podatki dla królów Mercji. Sam kościół św. Piotra był światynią zakonną, skąd kapłani wyruszali do pobliskich wiosek. Ten kompleks budynków stał się znany jako HAMTUN. Makietę samego "Great Hall" możemy zobaczyć w Muzeum.

Kiedy Wikingowie najechali Wyspę, Mercja zostałą podbita w 874 roku i pozostawała pod duńską kontrolą do 917 roku. Northampton stało się siedzibą ich wojsk i prawdopodobnie zostało ufortyfikowane. Najwcześniejsze historyczne notatki o tym mieście to kroniki anglosaskie z 913 roku, mówiące o armii wyruszającej na Hamtun i zabijającej wielu.

W X wieku Northampton rozwijało się prężnie. Podczas duńskiej okupacji wzrost rzemieślnictwa i handlu był istotnym czynnikiem wzrostu. Kiedy okoliczne tereny zostały przeobrażone w county, Hamtun stał się w sposób naturalny centrum administracyjnym.

Zmieniony ( 10.01.2008. )
 
Wzrost Northampton Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
08.01.2008.

Poniższe informacje opracowałem w oparciu o malutką publikację wydaną przez Northampton Museums pt. "Northampton: a secret past". 

Hamtun - jako saksońskie miasto przed 1066 r. - było raczej małe (24 ha). Linie obronne od strony północnej i wschodniej przeobraziły się w podwójny pierścień ulic. Do Bridge Street, przez Drapery, Sheep Street zewnętrzna linia biegła wzdłuż Bearward Street (nieistniejącą już) i Scarletwell Lane. Południowe i wschodnie obrzeża miasta były dobrze chronione przez rzekę.

Po najeździe Normanów Northampton rozrosło się gwałtownie poza stare linie obronne w kierunku wschodnim. Do 1086 roku w 300 domach mieszkało około 1500 mieszkańców. Wzrost zamożności i znaczenia miasta w XII wieku zaowocowało powstaniem nowych budynków: kościołów, klasztorów, domów, zamku. Nowe mury miejskie obejmowały obszar 100 ha, co czyniło Northampton trzecim co do wielkości miastem Anglii.

W czasie wojen napoleońskich rozwój miasta przebiegał gwałtownie. Do 1850 roku większość ludzi żyła w obrębie granic starego średniowiecznego miasta. Później Northampton zaczęło się rozrastać. Otaczające pola zapełniły się fabrykami, domami mieszkalnymi i szkołami.

W początku XIX wieku populacja liczyła 7020 mieszkańców. W roku 1901 liczba ta wzrosła do 87000!!! Do tego czasu wybudowano domy w Kingsthorpe, Kingsley Park, Abington, Far Cotton i St. James End.

Początek XX wieku przyniósł zatrzymanie wzrostu. Przemysł obuwniczy i inny ustabilizował się. W latach międzywojennych brakowało domów dla robotników, dlatego podjęto decyzję o rozbudowie Abington, Far Cotton, Darlington, a potem Kingsley i Kingsthorpe.

Centralne władze państwowe dla zmniejszenia przeludnienia w Londynie zaplanowały dalsze inwestycje w Northampton. W 1968 r. powstało NDC, któe zajęło się rozbudową przede wszystkim południowej i wschodniej części miasta. Do 1985 roku Northampton posiadało dodatkowe 20 tys. domów i 40 tys. mieszkańców (łacznie 186 000 osób).

Zmieniony ( 08.01.2008. )
 

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk