Start arrow Załatwiamy arrow National Insurance Number (numer ubezpieczenia)  
18.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
National Insurance Number (numer ubezpieczenia) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.01.2008.

Podobnie jak w Polsce Urząd Skarbowy nadaje nam w stosownym czasie numer NIP, tak tutaj potrzebować będziemy numeru ubezpieczenia (National Insurance Number), aby pracodawca mógł odprowadzać składki z nyszych wypłat. Numer ten potrzebny będzie również przy okazji starania się o niektóre świadczenia socjalne czy przy rejestrowaniu się w przychodni lekarskie.

Dlatego też jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy uczynić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii jest ubieganie się o tenże numer ubezpieczenia. Fakt - znam kilka osób, które zwlekały z tym ponad pół roku. Nie polecam jednak tego typu zaniedbań. A zatem co zrobić, by uzyskać numer ubezpieczenia? Sprawa przebiega następująco:

  • dzwoniąc pod numer 08456000643 umawiamy się na spotkanie w sprawie uzyskania insurance number; podczas rozmowy będziemy musieli podać imię i nazwisko (przeliterować), datę urodzenia, adres zamieszkania i jeśli się nie mylę datę przyjazdu do UK, ale tego nie jestem pewien (cóż, nie ta pamięć...); będziemy mogli ustalić termin spotkania - dla mieszkańców Northampton takie interview odbywa się w Job Centre w Bedford;
  • wkrótce otrzymamy list potwierdzający termin spotkania oraz listę dokumentów, jakie powinniśmy zabrać ze sobą; w praktyce potrzebować będziemy paszportu, listu od pracodawcy i potwierdzenia adresu zamieszkania (umowa najmu, opłacony rachunek z naszym nazwiskiem lub payslip)
  • podczas spotkania odbędziemy rozmowę, która polegać będzie na odpowiedzi na pytania kwestionariusza; pytania są generalnie proste (imona rodziców, cel i przewidywany okres pobytu w Wielkiej Brytanii, informacje o pracodawcy itp);
  • po kilku tygodniach otrzymamy list potwierdzjący przyznanie national insurance number oraz zawierający kartę z numerem ubezpieczenia (praktyczna - wielkości karty bankomatowej).
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk