Start arrow Załatwiamy arrow Rozliczenie podatku dochodowego  
18.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Rozliczenie podatku dochodowego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.01.2008.

W tej kwestii dośwaidczenie mam dość skromne. Moje rozliczenie polegało właściwie na wypełnienie małego druczku z podaniem informacji o zatrudnieniu w minionym roku podatkowym (adresy pracodawców, średnie dochody tygodniowe itp.). Na odwrocie podałem mój adres zamieszkania, insurance number oraz podpisałem prośbę o wypłacenie ewentualnej nadwyżki podatku. Do pisemka dołączyłem P60, czyli pismo od pracodawcy potwierdzające kwoty dochodu, podatków i składki na ubezpieczenie za cały okres podatkowy.

W Wielkiej Brytanii rzecz wygląda tak, że rok podatkowy rozpoczyna się ok. 4 czy 5 kwietnia i trwa do następnego kwietnia. Jeśli w trakcie tego kresu zmieniamy pracę, stary pracodawca powinien wystawić nam druk P45 zawierający kwoty dochodu brutto, składek na ubezpieczenie i podatku dochodowego za okres od początku roku podatkowego do końca zatrudnienia. Druk ten przedstawiamy nowemu pracodawcy, dzięki czemu nasza księgowość dotycząca kwot zaliczek podatku będzie prowadzona na bieżąco (z uwzględnienem wcześniejsych dochodów i składek). Jeżeli nie przekażemy tych druków lub jeśli pracujemy dla kilku pracodawców jednocześnie, przy rozliczeniu podatku okaże się, że mamy nad- lub niedopłatę. Gdy rozpocznie się kolejny rok podatkowy pracodawca, u którego pracowaliśmy w momencie zakończenia się starego roku wystawi nam druk P60, który powinien zawierać całkowity dochów i składki za miniony rok (dane są kompletne o ile na bieżąco przekazywaliśmy P45).

Jeśli nie przekazywaliśmy P45 przy zmianie pracy, przy rozliczeniu podatku oprócz druku P60 będziemy musieli załączyć również te pominięte P45.

Oczywiście w przypadku nadpłaty zaliczek możemy ubiegać się o jej zwrot. Jeżeli natomiast nastąpiła niedopłata, prawdopodobnie Urząd wliczy ją do naszych należności na rok następny i zostanie ona uwzględniona w przyszłym roku. Dziękie temu nie będzie konieczności wypłacania tej kwoty przy rozliczaniu się z własnej kieszeni.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk