Start arrow Załatwiamy arrow Rejestracja w agencji pośrednictwa pracy  
18.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Rejestracja w agencji pośrednictwa pracy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.01.2008.

Jeśli uznasz, że pragniesz (musisz) korzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy, czeka cię kilka prostych czynności. Poszczególne agencje różnią się procedurami czy wymaganiami, więc należy to wziąć pod uwagę.

Oto przez co ja przechodziłem:

  • pierwsza wizyta w agencji z prośbą o rejestrację - czasem następuje to od ręki, czasem trzeba umówić się na kolejne spotkanie, czasem agencja odmawia rejestracji,
  • rejestracja - kopiowanie dokumentacji, wypełnianie formularzy, rozwiązywanie testu, podpisanie umowy; Jakie dokumenty będą nam potrzebne? Dowód osobisty lub paszport, mogą być CV oraz referencje czy świadectwa (dyplomy). Szczerze - jeśli będzie chodzić o pracę fizyczną żadne dyplomy nie będą nam potrzebne.
    Formularze zawierają dane osobowe, adres, numer konta bankowego, national insurance number (obowiązkowy numer ubezpieczenia), dane o narodowości oraz informacje o poprzednich miejscach pracy.
    Test - śmieszny - przepisywanie ciągów znaków, wpisanie liczb słownie, rozwiązywanie prostych zadań matematycznych (np. na palecie możemy ułożyć 5 warstw pudełek po 8 na każdej warstwie; jeśli mamy 240 pudełek, to ile palet będzie na potrzeba?). W sumie spoko, choć jeśli ktoś ni w ząb nie zna angielskiego, no to nie wiem.
  • umowa - nie szukaj na umowie stawki wynagrodzenia. Możliwe jest, że znajdziesz tam kwotę wynagrodzenia minimalnego w tym kraju, jednakże w własnego doświadczenia wiem, że wysokość stawki za godzinę zależała od tego, którym miejscu pracowałem (np. różne magazyny czy fabryki różnie płacą agencji, tym samym agencja może płacić różnie za pracę dla różnych pracodawców). Generalnie przyjęło się, że 40 godzin pracy w tygodniu to norma, zaś reszta to nadgodziny (z wyższą stawką) - ale to też różnie bywa. Jeśli chcesz pracować czasem ponad 48 godzin, musisz podpisać stosowne oświadczenie.

Kiedy już jesteś zarejestrowany, możesz liczyć na pracę. Dokładniej - dostaniesz pracę lub nie. Możesz czekać na telefon lub dzwonić do agencji samemu. Albo osobiści odwiedzać biuro i przypominać o sobie. Bywa, że każdego dnia pracujesz gdzieś indziej. Bywa też, że w jednym miejscu pracujesz przez kilka miesięcy czy rok. W praktyce może być tak, że nigdy nie będziesz wiedzieć czy będziesz pracować jutro. Z dnia na dzień możesz się dowiedzieć, że nie ma już pracy, więc nie musisz przychodzić. Albo, że możesz pracować gdzieś indziej.

W takiej sytuacji to agencja jest pracodawcą i to ona płaci wynagrodzenie. Ona wysyła payslipy (potwierdzenie wypłaty) oraz wystawia inne dokumenty związane m.in. z płatnością podatków czy założeniem kont bankowego. Agencja też powinna zadbać o to, byś zarejestrował się w Home Office czy wyrobił sobie national insurance number.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk