Start arrow Załatwiamy arrow Opłacanie rachunków za wodę, gaz czy prąd  
18.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Opłacanie rachunków za wodę, gaz czy prąd Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.01.2008.

Opłata za prąd, gaz czy wodę odbywać się może na różne sposoby:

 • opłata może być wliczona w czynsz (zwykle przy najmie pojedynczego pokoju),
 • opłata może być uiszczona z użyciem karty top-up (pre-paid); licznik prądu czy gazu zaopatrzony winien być wtedy w czytnik karty. Żeby korzystać należy najpierw doładować kartę w pay poincie (niektóre małe sklepy spożywcze off licence mają takie punkty płatności). Następnie doładowaną kartę umieszczamy w czytniku - wprowadzenie kwoty doładowania do licznika umożliwia dalsze korzystanie z gazu czy prądu. Licznik zaopatrzony jest w wyświetlacz, na którym odczytać możemy na bieżąco stan konta licznika czy karty. Karta nie jest imienna i możemy ją "odziedziczyć" po poprzednim lokatorze;
 • w przypadku wynajmowania całego domu czy mieszkania najczęstszą formą płatności będzie regulowanie opłat na podstawie imiennych rachunków, które wystawiane są na podstawie odczytów z liczników. W tym celu musimy skontaktować się z firmą dostarczającą gaz, prąd czy wodę, by założyć sobie własne konto (z numerem konta klienta). Może być tak, iż dokona tego za nas właściciel wynajmujący lokal (landlord, agencja).

Co zrobić, jeśli musimy sami kontaktować się z dostawcą prądu czy gazu? Generalnie tego rodzaju sprawy załatwia się przez telefon. Oto, co nas może czekać: 

 • po pierwsze musimy wiedzieć, jaka forma nas obsługuje;
 • dzwonimy do firmy mówiąc, że właśnie się wprowadziliśmy się i chcemy założyć sobie konto. Często pracownik firmy powita nas pytaniem o numer konta (klienta). Wtedy łatwo możemy powiedzieć, że jeszcze nie mamy numeru, bo właśnie żeśmy się wprowadzili i chcemy otworzyć sobie konto. Wówczas zostaniemy poproszeni o podanie adresu lokalu - najczęściej począwszy od kodu pocztowego. Jakie dane są nam potrzebne?
  • wspomniany już dokładny adres z kodem pocztowym,
  • imię i nazwisko osoby, na jaką ma być wystawiany rachunek oraz jej data urodzenia,
  • numer seryjny licznika,
  • odczyt początkowy licznika,
  • data wprowadzenia się do lokalu,
  • numer konta bankowego z sort codem, jeśli chcemy, by opłata była pobierana automatycznie z naszego konta (tzw. Direct Debit).

Jeśli chcemy opłacać rachunki samodzielnie (bez automatycznego pobierania z konta bankowego), powinniśmy o tym powiedzieć. Wówczas po otrzymaniu rachunku opłatę regulujemy na poczcie czy w pay poincie. Czasem używa się do tego dodatkowej karty elektronicznej, ale nie jest to konieczne. Istnieje jeszcze możliwość opłacania zaliczkowego, w celu uniknięcia jednorazowej wysokiej opłaty. Jeśli mamy tę dodatkową kartę płatności, możemy samodzielnie decydować o wysokości opłat zaliczkowych. Inna opcja to uzgodnienie kwoty miesięcznych zaliczek z firmą i regulowanie tych płatności za pomocą książeczki opłat. Oczywiście po pewnym czasie otrzymamy rachunek z uwzględnieniem ewentualnych nadpłat.

Jeśli zdecydujemy się na zmianę miejsca zamieszkania, powinniśmy głosić ten fakt firmie dostarczające gaz czy prąd. Jeśli w nowym lokalu korzystać będziemy z tej samej firmy, możemy transferować rachunek, podając nowy adres, datę przeprowadzki oraz końcowy stan starego licznika i początkowy stan nowego licznika. Jeśli kończymy współpracę z daną firmą, podajemy stan końcowy licznika, datę wyprowadzki oraz nowy adres, pod który przesłany będzie rachunek.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk