Start arrow Uczymy się arrow Etapy edukacji w Wielkiej Brytanii  
25.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Etapy edukacji w Wielkiej Brytanii Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Fragment broszury SNIP   
26.05.2009.

W Anglii obowiązek szkolny obejmuje dzieci w wieku od 5 do 16 lat włącznie. Zajęcia lekcyjne trwają od września do lipca. Według prawa, rodzice powinni posłać dziecko do szkoły w roku szkolnym rozpoczynającym się po jego piątych urodzinach, choć większość robi to już po czwartych. Obowiązkowy etap edukacji kończy się zaś w ostatni piątek czerwca w roku szkolnym, w którym uczeń obchodzi szesnaste urodziny.


Obowiązkowe etapy edukacji to Primary School i Secondary School, którą kończy się w wieku 16 lat. Potem dziecko może, ale nie musi kontynuować przez dwa lata naukę w Sixth Form, Sixth Form College lub College of Further Education gdzie przygotowuje się do egzaminu A-level. Szczegóły przedstawiamy w tabelce poniżej:

Wiek
 Etap edukacji
 Rodzaj szkoły
 KlasaEgzaminy
 3-4 Foundation StagePrzedszkola i żłobki Nursery 
 4-5 Foundation StagePrimary School (szkoła podstawowa) lub Infant School (szkoła podstawowa dla dzieci młodszych)* Reception (odpowiednik polskiej „zerówki") 
 5-7 Key Stage 1Primary School (szkoła podstawowa) lub Infant School (szkoła podstawowa dla dzieci młodszych)* 1-2Standard Assessment Tests - SATs - ogólnokrajowe testy z angielskiego i matematyki (na zakończenie drugiej klasy)
 7-11 Key Stage 2Primary School (szkoła podstawowa) lub Junior School (szkoła podstawowa dla dzieci starszych)* 3-6Standard Assessment Tests - SATs - ogólnokrajowe testy z angielskiego, matematyki i nauk przyrodniczych (na zakończenie szóstej klasy)
 11-14 Key Stage 3Secondary School lub Secondary School with Sixth Form** (szkoła średnia bez lub razem z Sixth Form) 7-9Standard Assessment Tests - SATs - ogólnokrajowe testy z angielskiego, matematyki i nauk przyrodniczych (na zakończenie dziewiątej klasy)
 14-16 Key Stage 4Secondary School lub Secondary School with SixthForm** 10-11GCSEs (Generał Certificate of Secondary Education - „mała matura"), lub równoważne egzaminy zawodowe.
 16-18 Key Stage 5W dalszym ciągu Secondary School with Sixth Form**, Sixth Form College** lub College of Further Education*** 12-13AS (Advanced Subsidiary), Generał Certificate of Education -Advanced Level (A-level) (odpowiednik matury) lub równoważne egzaminy zawodowe

 
* Warto zaznaczyć, że nie ma żadnych różnic programowych między Primary School a Infant i Junior Schools. Szkoły te różnią się jedynie podziałem administracyjnym: do Infant School chodzą dzieci na poziomie Foundation Stage i Key Stage 1, do Junior School dzieci na poziomie Key Stage 2. W Pomiary School zaś wszystkie dzieci uczą się razem.

** Secondary School with Sixth Form - oferuje edukację na poziomie szkoły średniej w sposób ciągły (bez zmiany szkoły od początku Secondary School aż po A-Level). Sixth Form to już nieobowiązkowy etap edukacji, przygotowujący do egzaminów A-Level.

** Sixth Form College -jeśli uczniowie po ukończeniu Primary School wybrali Secondary School bez Sixth Form, to po jej ukończeniu (a więc po ukończeniu Key Stage 4 w wieku 16 lat), przechodzą do specjalnej dwuletniej szkoły, zwanej SixthForm College przygotowującej do egzaminu A-Level lub egzaminów zawodowych. Zamiast tego mogą również wybrać College of Further Education.

*** Colleges of Further Education (FE) oferują przygotowanie do egzaminów na poziomie A-Level. Szkoły te są przeważnie wyspecjalizowane i kształcą w kierunkach technicznych, plastycznych, żywieniowych, związanych z modą lub fryzjerstwem i wieloma innymi przedmiotami. Dostępne są oczywiście również szkoły kształcące bardziej ogólnie.


Ewentualnie dzieci mogą uczęszczać do: Lower School (wiek 4 do 9 lat), Middle School (9-13) oraz Upper School (13-18), jednak na terenie Northamptonshire szkoły te występują jedynie w Oundle i Thrapston.

 


Tekst ten jest fragmentem broszury "EDUKACJA I SZKOŁY NA TERENIE HRABSTWA NORTHAMPTONSHIRE" opracowanej przez Special Needs- Informed Parents (www.snipnorthants.org ).
Zmieniony ( 26.05.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk