Start arrow Uczymy się arrow Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w UK  
25.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w UK Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Tekst przekazany przez Setlak PR   
26.01.2011.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B w Wielkiej Brytanii to dwa testy:

•    Test wyboru – zestaw pytań z jedną lub wieloma prawidłowymi odpowiedziami. W skład pierwszej części egzaminu wchodzi również studium przypadku – opracowane na podstawie pytań testowych stanowi integralną część testu wyboru.
•    Hazard perception – testy w postaci filmów pozwalających ocenić, czy potrafisz dostrzegać zagrożenia na drodze.
Pamiętaj, że musisz zaliczyć obie części egzaminu. Wyniki uzyskasz niemal od razu. Poda Ci je pracownik centrum egzaminacyjnego. W razie niepowodzenia w którejkolwiek części egzaminu należy powtórnie zdawać obie.

Dokumenty

Na początku egzaminu teoretycznego trzeba okazać obie części ważnego tymczasowego prawa jazdy (ang. provisional driving licence), czyli:
•    kartę ze zdjęciem,
•    counterpart – część prawa jazdy, gdzie wpisuje się dodatkowe uprawnienia, punkty karne, wyroki sądowe za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym itp.

Uwaga! Jeśli nie będziesz miał przy sobie obu części tymczasowego prawa jazdy, nie będziesz mógł przystąpić do egzaminu i stracisz wniesione już opłaty.

Test wyboru

Test wyboru zawiera 50 pytań. Na rozwiązanie masz 57 minut. Musisz odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 43 pytania. Odpowiedzi udziela się przy komputerze, dotykając ekranu palcem (nie używa się myszy komputerowej). Nie musisz odpowiadać na pytania po kolei – możesz zaznaczyć te pytania, do których chciałbyś powrócić później.

Jeśli będziesz chciał, możesz przed rozpoczęciem testu wybrać opcję sesji próbnej, aby przyzwyczaić się do sposobu zdawania. Po skończeniu tej sesji zaczyna się automatycznie właściwy egzamin.

Na ekranie pojawiają się pytania i odpowiedzi w języku angielskim. Jeśli egzamin został zarezerwowany w języku polskim, jego tłumaczenie można usłyszeć w słuchawkach. Tłumaczenie części wprowadzającej oraz pytań jest podawane automatycznie w chwili pojawienia się na ekranie ich angielskiej wersji. Aby usłyszeć tłumaczenie odpowiedzi, należy na ekranie dotknąć jej angielskiej wersji palcem. Tłumaczeń można słuchać dowolną liczbę razy. Trzeba po prostu za każdym razem dotknąć palcem tekstu na ekranie.

Obok każdej odpowiedzi znajduje się kwadrat – należy dotknąć kwadratów przy właściwych odpowiedziach. Jeśli pomylisz się, możesz jeszcze raz dotknąć kwadratu przy błędnej odpowiedzi i w ten sposób ją unieważnić, a następnie wybrać inną, właściwą odpowiedź.

Niektóre pytania wymagają kilku prawidłowych odpowiedzi. Ich liczba będzie podana na ekranie w lewym górnym rogu.
Studium przypadku polega na przedstawieniu bardzo konkretnej sytuacji, z którą możesz mieć do czynienia jako kierowca. Twoim zadaniem jest udzielenie odpowiedzi na pięć pytań odnoszących się do tej sytuacji.

Po skończonym teście wyboru możesz zdecydować się na trzyminutową przerwę. Po niej automatycznie rozpocznie się druga część egzaminu – hazard perception.

Hazard perception

Druga część egzaminu to test w postaci filmów, które pozwalają ocenić, czy potrafisz dostrzegać zagrożenia na drodze – hazard perception. Trwa ok. 20 minut. Musisz zdobyć co najmniej 44 punkty na 75 możliwych.

Zanim zacznie się test, zobaczysz krótki film wyjaśniający, jak przebiega ta część egzaminu. Test hazard perception zdaje się również przy komputerze, ale tym razem udzielając odpowiedzi, korzysta się z myszy. Na monitorze zostanie wyświetlonych 14 krótkich filmów z codziennymi sytuacjami na drodze. W 13 filmach będzie to jedna sytuacja, a w 1 – dwie sytuacje.

Aby uzyskać odpowiedni wynik w tej części testu, trzeba w odpowiednim momencie zidentyfikować zagrożenie. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za każde wskazane zagrożenie, wynosi 5. Jeśli będziesz się spóźniać z reakcją podczas rozwijającej się niebezpiecznej sytuacji, w miarę upływu czasu będziesz otrzymywać coraz mniejszą liczbę punktów.

Pamiętaj, że musisz być maksymalnie skoncentrowany podczas trwania całego filmu, ponieważ nie zostanie on powtórzony. Jest tylko jedna szansa, by zareagować na dane zagrożenie. Uwaga! Jeśli będziesz reagował nieodpowiednio, klikając myszą w sposób ciągły lub przypadkowy, nie dostaniesz żadnych punktów.

Uwaga! Pamiętaj, że pokój egzaminacyjny możesz opuścić dopiero po skończeniu całego egzaminu. Jeśli wyjdziesz wcześniej, nie będziesz już mógł wrócić.

Dodatkowe informacje

Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

Zmieniony ( 26.01.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk