Start arrow Uczymy się arrow Egzamin praktyczny na prawo jazdy w UK  
25.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Egzamin praktyczny na prawo jazdy w UK Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Tekst przekazany przez Setlak PR   
26.01.2011.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii kategorii B trwa około 40 minut.
Sam musisz zadbać o samochód, w którym będziesz zdawał egzamin. Ośrodki egzaminacyjne w UK nie posiadają swoich aut, tak jak ma to miejsce w Polsce. Pojazd musi spełniać określone przepisami wymagania. Jakie to wymagania, dowiesz się np. w serwisie www.emano.co.uk .

Egzamin można podzielić na trzy etapy:
•    badanie wzroku,
•    pytania z zakresu bezpiecznej eksploatacji pojazdu,
•    jazda.

Badanie wzroku

To prosta procedura, ale musisz ją przejść pomyślnie, aby móc kontynuować egzamin. Egzaminator poprosi Cię o przeczytanie tablicy rejestracyjnej samochodu oddalonego od Ciebie o 20 m (przy nowym typie rejestracji) lub 20,5 m (przy starym typie rejestracji). Jeśli nie mówisz po angielsku, powinieneś zanotować na kartce to, co widzisz. Pamiętaj – jeśli nosisz okulary, musisz je mieć na egzaminie. Jeśli błędnie odczytasz tablicę, egzaminator najpierw ponownie zmierzy dystans dzielący Cię od samochodu, a następnie powtórzy test.

Pytania z zakresu bezpiecznej eksploatacji pojazdu

Egzaminator zadaje dwa pytania sprawdzające, czy potrafisz odpowiednio ocenić stan pojazdu, którym będziesz jechać, a więc określić, czy jest on sprawny, gotowy do jazdy oraz bezpieczny dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Kompletny zestaw pytań znajdziesz w książce „Testy na prawo jazdy w UK – samochody osobowe”.

Jazda

W czasie jazdy będziesz poproszony o wykonanie różnych manewrów. Pamiętaj – egzaminator zwraca uwagę przede wszystkim na to, czy jeździsz bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Musisz zatem doskonale znać kodeks drogowy i potrafić go stosować w realnych sytuacjach na drodze.

Egzamin trwa około 40 minut. Podczas egzaminu można popełnić 15 mniej ważnych błędów i mimo to zdać egzamin (16 i więcej popełnionych błędów powoduje niezaliczenie jazdy). Uwaga! Jeśli popełnisz jeden poważny lub zagrażający bezpieczeństwu na drodze błąd – egzamin praktyczny nie zostanie zaliczony.

Od 4 października 2010 roku niewielkim zmianom uległa część praktyczna egzaminu na prawo jazdy - zdający muszą bez wskazówek egzaminatora przejechać wyznaczony wcześniej odcinek drogi. Egzaminator przedstawi przebieg trasy, ale ostatecznie będzie liczyło się zgodne z przepisami i bezpieczne dotarcie do wyznaczonego celu; zboczenie przez pomyłkę z wyznaczonej trasy nie będzie traktowane jako błąd, ponieważ takie sytuacje zdarzają się nawet doświadczonym kierowcom. Samodzielna jazda trwa około 10 minut.

Po ukończeniu egzaminu praktycznego od razu zostaniesz poinformowany o tym, czy zdałeś. Możesz też zapytać egzaminatora, jak przebiegł egzamin. Wtedy omówi on szczegółowo wszystko, co działo się podczas jazdy.

Dodatkowe informacje

Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk!

Zmieniony ( 26.01.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk