Start arrow Uczymy się arrow Prawo jazdy w UK po polsku  
25.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Prawo jazdy w UK po polsku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Tekst przekazany przez Setlak PR   
26.01.2011.

Jak zdobyć prawo jazdy na samochody osobowe w Wielkiej Brytanii?

Przebywając w Wielkiej Brytanii lub w Irlandii Północnej, możesz uzyskać prawo jazdy, które będzie honorowane również w Polsce i innych krajach. Jest to możliwe nawet bez znajomości języka angielskiego!

Aby uzyskać prawo jazdy:
•    Nie musisz mówić po angielsku. W czasie egzaminu teoretycznego możesz korzystać z tłumaczenia testów (tzw. voice-over). Na egzamin praktyczny możesz zabrać osobę znającą język angielski i w razie potrzeby skorzystać z jej pomocy. Ważne, by miała ona ukończone 16 lat. Może być to też Twój polskojęzyczny instruktor nauki jazdy w UK.
•    Nie musisz zapisywać się do szkoły jazdy. Możesz nieodpłatnie szkolić się u kogokolwiek, kto ukończył 21 lat i od co najmniej 3 lat posiada prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów UE. Warto jednak korzystać z usług profesjonalnych instruktorów - ich wiedza i praktyka są gwarancją tego, że szybciej nauczysz się bezpiecznie jeździć.
•    Musisz mieć ukończone 17 lat.
•    Musisz przebywać w UK co najmniej 185 dni w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
•    Musisz pamiętać, że w UK istnieje rozgraniczenie między prawem jazdy na samochód z automatyczną i manualną skrzynią biegów. Prawo jazdy na samochód z manualną skrzynią biegów upoważnia także do prowadzenia auta z automatyczną skrzynią biegów, natomiast prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów nie pozwala już na prowadzenie auta z manualną skrzynią biegów. Prawie wszyscy instruktorzy jazdy posiadają samochody z manualną skrzynią biegów.

Samochód

Prywatny samochód, którym będziesz uczyć się jeździć, musi:
•    Być oznaczony z przodu i z tyłu czerwoną literą L (w Walii literą L lub D).
•    Posiadać polisę ubezpieczeniową wystawioną na Twoje nazwisko. Ewentualnie można korzystać z polisy wystawionej na kogoś innego, ale w niej również musi być dodatkowo podane Twoje nazwisko. Aby tak się stało, osoba, do której należy polisa, musi zwrócić się do swojego ubezpieczyciela.

Takie same warunki powinien spełniać samochód, w którym będziesz zdawać egzamin praktyczny  - trzeba m.in. pamiętać o zainstalowaniu w nim lusterka dla egzaminatora. Pełną listę wymogów, które musi spełniać Twój samochód podczas egzaminu praktycznego, znajdziesz w serwisie www.emano.co.uk.

Formularze D1/DL1 i tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence)

Formularz D1 (w Irlandii Północnej DL1) służy do wystąpienia o tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence), które:
•    upoważnia Cię do rozpoczęcia jazd szkoleniowych,
•    jest wymagane od osób przystępujących do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.
Do formularza należy dołączyć:
•    zdjęcie,
•    paszport lub dowód osobisty (dodatkowo, w Irlandii Północnej, gdy przesyłasz dowód osobisty do DVA, trzeba potwierdzić tożsamość; przesłanie paszportu już nie wymaga tej procedury), czek lub przekaz pocztowy (tzw. postal order) wystawiony na DVLA/DVA na kwotę, którą wyznacza aktualny cennik (obecnie £50).

Instruktor nauki jazdy

Wykupienie jazd szkoleniowych z instruktorem nie jest obowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować. Jeśli chcesz uczyć się pod kierunkiem wykwalifikowanego specjalisty, skontaktuj się z firmą Emano (www.emano.co.uk), która pomoże Ci znaleźć polskojęzycznego instruktora nauki jazdy w Twojej okolicy.

Liczba godzin, po których przejechaniu osiąga się poziom pozwalający na przystąpienie do egzaminu praktycznego, jest sprawą indywidualną i waha się od kilku do kilkudziesięciu, ale oficjalne dane podają ok. 40 godzin dla osoby, która nigdy nie prowadziła samochodu. Pamiętaj, że nie ma lepszej metody na szybką i skuteczną naukę jazdy, jak skorzystanie z wiedzy i doświadczenia dobrego instruktora. Gdy jeździsz z instruktorem, nie martwisz się też o dostosowanie samochodu do wymogów prawnych. Nie musisz także starać się o polisę ubezpieczeniową.

Dodatkową korzyścią jest to, że najczęściej instruktorzy udostępniają swój samochód osobom gotowym do przystąpienia do egzaminu praktycznego. Nie musisz wtedy martwić się o to, aby samochód, z którego korzystasz, spełniał wszystkie wymagania, bo pojazd instruktora spełnia je z definicji.

Ośrodki egzaminacyjne

Możesz wybrać dowolny ośrodek, w którym będziesz zdawał egzamin teoretyczny. Dokładne adresy takich ośrodków znajdziesz na www.emano.co.uk .

Ile to kosztuje?

Koszt egzaminów co roku się zmienia. Oto ceny obowiązujące w 2011 roku:
Koszty związane z brytyjskim prawem jazdy kategorii B na samochody osobowe w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej

  Anglia, Szkocja, Walia Irlandia Północna
Tymczasowe prawo jazdy 50.00 50.00
Egzamin teoretyczny 31.00 30.00
Tłumaczenie na język polski podczas egzaminu teoretycznego 0.00 0.00
Godzina nauki jazdy z instruktorem 18.00 – 28.00 18.00 – 25.00
Egzamin praktyczny 62.00 – dni robocze 
75.00 – wieczory i weekendy
 
45.50 – dni robocze
62.50 – wieczory i weekendy
 
Wymiana polskiego prawa jazdy 50.00 50.00
Wymiana wstępnego prawa jazdy (provisional licence) na pełne prawo jazdy (full licence) po zdaniu egzaminów 0.00 0.00
Duplikat brytyjskiego prawa jazdy (zgubienie, zniszczenie) 20.00 20.00

 

Angielski kodeks drogowy, testy na prawo jazdy i inne materiały szkoleniowe

Cena kompletu niezbędnych pomocy to kilkadziesiąt funtów. To bardzo ważne, abyś uczył się, korzystając z aktualnych, wiarygodnych i sprawdzonych materiałów. Popełnionych przez siebie błędów na egzaminie nie będziesz mógł tłumaczyć tym, że dysponowałeś źle przetłumaczonymi tekstami. Podobnie będzie w sytuacji, gdy nawet uda Ci się zdać egzamin, ale z powodu mylnych informacji popełnisz wykroczenie drogowe. Pomyśl też o swoim bezpieczeństwie.

Krok po kroku, co trzeba zrobić

Zastanów się, czy będziesz chciał uczyć się jeździć z instruktorem jazdy, czy może poprosisz o pomoc kogoś z rodziny, przyjaciela lub znajomego.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy D1/DL1 dostępny na poczcie. Jeśli zamówisz materiały szkoleniowe, korzystając z serwisu www.emano.co.uk , będziesz mógł zaznaczyć w zamówieniu, że chcesz bezpłatnie uzyskać ten druk. Otrzymasz go razem z przesyłką.

Pomyśl o takiej organizacji swoich zajęć, abyś mógł wygospodarować czas na naukę. Mniej więcej godzinę dziennie powinieneś przeznaczyć na uczenie się teorii.

Najlepiej, gdy będziesz mógł jeździć co najmniej dwa razy w tygodniu. Im rzadziej będziesz siedział za kierownicą, tym dłużej potrwa nauka.

Po wysłaniu formularza D1/DL1 musisz czekać na otrzymanie tymczasowego prawa jazdy. Trwa to zwykle do trzech tygodni. W tym czasie możesz rozpocząć przygotowania do egzaminu teoretycznego. Zalecamy, abyś zrobił to w takiej właśnie kolejności:
•    przeczytaj kodeks drogowy,
•    rozwiąż aktualnie obowiązujące testy,
•    poćwicz dostrzeganie na drodze niebezpiecznych sytuacji – skorzystaj z płyty z filmami hazard perception.

Jeśli zdecydowałeś, że nie będziesz korzystał z usług instruktora, powinieneś uzgodnić wszystkie szczegóły dotyczące jazd szkoleniowych z osobą, która będzie Cię uczyć. Jeśli jest ona właścicielem samochodu, który będzie wykorzystywany do nauki, musi zwrócić się do swojego ubezpieczyciela, aby dopisał Twoje nazwisko do swojej polisy.

Jeśli osoba ucząca ma polskie prawo jazdy, to warto, aby miała przy sobie na wypadek kontroli uzyskany przez nas dokument - stanowisko DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) i policji, dotyczący honorowania praw jazdy wydanych w innych krajach UE. Znajdziesz go na stronie www.emano.co.uk .

Kiedy wychodzisz z domu, zawsze staraj się obserwować sytuację na drodze, zwłaszcza gdy jedziesz jako pasażer obok kierowcy. Analizuj to, co widzisz i odnoś do poznanych przepisów. W ten sposób utrwalasz swoje wiadomości i możesz ćwiczyć spostrzegawczość, szybkie interpretowanie zdarzeń i wyciąganie z nich wniosków, a to bardzo przyda Ci się, gdy już usiądziesz za kierownicą.

Gdy otrzymasz swoje tymczasowe prawo jazdy, będziesz mógł rozpocząć jazdy szkoleniowe oraz zarezerwować termin egzaminu teoretycznego.

Podczas zajęć z instruktorem maksymalnie wykorzystuj czas, który spędzasz w samochodzie, zadawaj instruktorowi pytania, proś o wyjaśnienia, sygnalizuj, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Zarezerwuj sobie termin egzaminu teoretycznego (pobierz instrukcję w języku polskim zamieszczoną w serwisie www.emano.co.uk ). Zaznacz, jeśli chcesz, by egzamin był tłumaczony na język polski.

Po zdaniu egzaminu teoretycznego warto zintensyfikować jazdy szkoleniowe. Decyzję o momencie przystąpienia do egzaminu praktycznego powinieneś skonsultować z instruktorem - on będzie wiedział, czy jesteś gotowy, by zdać egzamin.

Zarezerwuj termin egzaminu praktycznego (pobierz instrukcję w języku polskim zamieszczoną w serwisie www.emano.co.uk ). Jeśli uczysz się z instruktorem, on może to zrobić za Ciebie.

Powinieneś również zapoznać się z zestawem pytań, które może zadać Ci egzaminator na początku egzaminu. Dotyczą one zasad bezpiecznej eksploatacji pojazdu. Komplet pytań znajdziesz w książce „Testy na prawo jazdy w UK – samochody osobowe”.

Zgłoś się na egzamin praktyczny. Nie masz powodu, by się denerwować – jesteś dobrze przygotowany!

Dodatkowe informacje

Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

Zmieniony ( 26.01.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk