Start arrow Uczymy się arrow Polak robi prawo jazdy w UK  
25.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Polak robi prawo jazdy w UK Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Tekst przekazany przez Setlak PR   
26.01.2011.

Kierownica po prawej stronie, zmiana biegów lewą ręką... To jedne z najczęstszych przyczyn, jakie zniechęcają nas do nauki jazdy na Wyspach. Na szczęście nie taki diabeł straszny… Można chociażby zdawać egzamin na prawo jazdy w języku polskim i do tego na wszystkie kategorie. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Czy naprawdę mogę uzyskać prawo jazdy w UK, jeśli nie znam angielskiego?

Naprawdę! Możesz zdać egzamin w języku polskim. W czasie egzaminu teoretycznego korzystasz z automatycznego tłumaczenia testów, tzw. voice-over.

Jeśli zdajesz na prawo jazdy na samochody ciężarowe i autobusy, możesz udać się na egzamin z zaaprobowanym przez DSA tłumaczem. Na egzamin praktyczny możesz zabrać osobę znającą język angielski i w razie potrzeby skorzystać z jej pomocy. Ważne, by miała ona ukończone 16 lat. Może być to też Twój polskojęzyczny instruktor nauki jazdy .

Czy w Polsce lub innych krajach można prowadzić samochód, jeśli posiada się jedynie tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence)?

Nie, tymczasowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie na terenie UK. Można się nim posługiwać jedynie podczas jazd szkoleniowych na terenie Wielkiej Brytanii.

Czy od starających się o brytyjskie prawo jazdy wymagane są badania lekarskie?

Osoby starające się o prawo jazdy na samochody osobowe i motocykle nie muszą przechodzić badań lekarskich. Wymaga się jednak od nich podania prawdziwych informacji o stanie swojego zdrowia w momencie, gdy ubiegają się o tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence). Wypełniając formularz D1/DL1, trzeba określić, czy cierpi się na wyszczególnione tam choroby. Ponadto, przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego, egzaminator prosi zdającego o przeczytanie tablicy rejestracyjnej z odległości 20 m (przy nowym typie rejestracji) lub 20,5 m (przy starym typie rejestracji). Gdy mu się to nie uda, nie będzie mógł kontynuować egzaminu.

Osoba nosząca okulary musi z nich korzystać w trakcie egzaminu (także w czasie badania wzroku podczas egzaminu). Musi je mieć zawsze, gdy prowadzi pojazd.
Wymóg przedstawienia badań lekarskich dotyczy jedynie kandydatów na kierowców samochodów ciężarowych i autobusów.

Ile zapłacę za prawo jazdy?

Koszty materiałów przygotowujących do egzaminów oraz samych egzaminów co roku się zmieniają. Wykaz wszystkich aktualnych opłat można znaleźć w serwisie internetowym www.emano.co.uk .

Czy to prawda, że większość Polaków już za pierwszym razem zdaje egzamin na brytyjskie prawo jazdy?

Tak, jakkolwiek nie ma na ten temat oficjalnych statystyk. Na egzaminie praktycznym potknięć jest trochę więcej, głównie z powodu nadmiernego zdenerwowania lub niewłaściwego przygotowania się do egzaminu. Aby właściwie przygotować się do części praktycznej, należy skorzystać z usług licencjonowanego instruktora jazdy.

Czy posiadając brytyjskie prawo jazdy, można jeździć w Polsce?

Tak, jeśli posiadasz prawo jazdy wydane w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, jest ono ważne w pozostałych krajach członkowskich.

Kto może mnie uczyć jeździć?

Może to robić dowolna osoba, która skończyła 21 lat i posiada prawo jazdy wydane w kraju Unii Europejskiej (w tym również w Polsce) przynajmniej od 3 lat. Uczący się jeździć musi być ubezpieczony i nie może jeździć sam.

Czy mając provisional driving licence można jeździć po autostradach?

Nie, ponieważ jazda po autostradach jest dozwolona tylko dla osób, które zdały egzamin praktyczny.

Dodatkowe informacje

Materiał powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Emano. Interesuje Cię tematyka motoryzacyjna? Chcesz zrobić prawo jazdy w UK i chciałbyś wiedzieć, czy funkcjonuje tutaj szkoła nauki jazdy oraz jak w ogóle prowadzona jest w Anglii nauka jazdy? Szukasz polskich instruktorów oraz materiałów szkoleniowych (testy na prawo jazdy, kodeks drogowy itd.)? Potrzebujesz informacji lub porady? Zapraszamy na www.emano.co.uk !

Zmieniony ( 26.01.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk