Start arrow Pracujemy arrow Praca z azbestem - darmowe szkolenia po polsku  
18.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Praca z azbestem - darmowe szkolenia po polsku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
09.11.2011.

Tysiące osób mogą skorzystać z darmowych szkoleń mających na celu zwiększenie świadomości zagrożeń związanych z azbestem. NATAS we współpracy z Health and Safety Executive - brytyjskim inspektoratem BHP udostępnił za darmo 111 kursów 'Asbestos awareness' - podstawy pracy z azbestem.

HSE - azbestKursy dostępne są w języku polskim za pośrednictwem internetu (elearning) i kończą się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo. Kurs spełnia wymogi artykułu 10 - Ustawy o Kontroli Azbestu z 2006 roku (Control of Asbestos Regulations 2006). Kurs tego typu wymagany jest prawnie dla wszystkich pracowników, którzy w swojej pracy mogą zetknąć się z azbestem.

Zagrożenia związane z azbestem

Od końca lat 60 ponad 40000 osób w Wielkiej Brytanii zmarło na skutek chorób związanych z azbestem. Nie bez przyczyny azbest określa się mianem ukrytego zabójcy. Te śmiertelnie niebezpieczne włókna niewielkiego rozmiaru były w przeszłości używane w dużych ilościach w nowych oraz remontowanych budynkach, często w mało widocznych miejscach.

Stosowanie azbestu jest obecnie zakazane, ale w budynkach wciąż znajduje się dużo azbestu – azbest może występować w każdym budynku zbudowanym lub remontowanym przed rokiem 2000. Choroby związane z azbestem nadal powodują więcej zgonów, niż jakakolwiek inna choroba zawodowa.

Niebezpieczeństwo powstaje wtedy, gdy włókna azbestowe dostaną się do powietrza i mogą być wdychane. Pył i włókna azbestowe mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń płuc i chorób nowotworowych. Śmierć jest powolna i bolesna, ponieważ przez długi okres płuca stają się coraz mniej elastyczne, a oddychanie sprawia trudność i jest bolesne. Choroba jest nieuleczalna.HSE - azbest

Do niedawna uważano, iż śmiertelne choroby związane z azbestem były powodowane przez regularny kontakt z dużymi ilościami azbestu. Teraz wiadomo, że częste narażenie na działanie azbestu o niskim poziomie stężenia może powodować raka, ale dokładne poziomy stężenia nie są znane. Nie istnieje „bezpieczny” poziom stężenia, tak więc zawsze należy stosować środki zapobiegawcze.Pracownikom takim jak hydraulicy, elektrycy oraz instalatorzy systemów grzewczych może się wydawać, iż nie pracują z azbestem, podczas gdy być może regularnie nawiercają, tną oraz zajmują się innego rodzaju obróbką materiałów zawierających azbest. Jeśli pył azbestowy przeniesiony zostanie na odzieży lub butach do domu, wówczas także członkowie rodziny są narażeni na poważne ryzyko.


Jak zapisać się na szkolenie?


1)Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie http://www.asheela.org/index.php?option=com_breezingforms&view=form&Itemid=217

2)Na podany adres email otrzymasz potwierdzenie i swój login i hasło oraz link do strony, na której możesz rozpocząć szkolenie.

Kurs trwa około 2-3 godzin i kończy się egzaminem (20 pytań-test wielokrotnego wyboru).

Po zdaniu egzaminu otrzymasz link do swojego certyfikatu, który możesz wydrukować.

Zachowaj kopie swojego certyfikatu, jest on dokumentem dowodzącym, że posiadasz podstawową wiedzę na temat pracy z azbestem. Możesz okazać go głównemu wykonawcy, przyszłemu pracodawcy lub inspektorowi BHP z Health and Safety Executive

Darmowe szkolenia dostępne są do końca listopada 2011


Dla kogo przeznaczony jest ten kurs?

W szkoleniu może wziąć udział każdy zainteresowany.

Kurs skierowany jest głównie do pracowników i właścicieli małych firm budowlano-remontowych, elektryków, stolarzy, cieśli hydraulików i innych osób, które w swojej codziennej pracy mają styczność z azbestem.

Jeżeli jesteś właścicielem małej firmy, możesz zarejestrować i przeszkolić za darmo do 6 pracowników.


Dodatkowe informacje

Ulotka ‘Azbest zabija – chroń się przed nim” przygotowana przez Health and Safety Executive.
http://www.hse.gov.uk/pubns/polish/indg419.pdf

NATAS - organizator kursu
http://www.natas.co.uk

Strona z informacjami dla Polaków przygpotowana przez Health and Safety Executive (HSE) - brytyjską inspekcję pracy.
www.hse.gov.uk/migrantworkers/polish

Jeżeli masz pytania dotyczące kursu skontaktuj się z mówiącym po polsku przedstawicielem HSE
Lukasz Naprawski: lukasz.naprawski@hse.gsi.gov.uk lub tel: 07500 064 774.

Zmieniony ( 09.11.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk