Start arrow Dział Ogłoszen: POMOC  
21.04.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Dział Ogłoszeń - Pomoc Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
23.04.2012.

Dział Ogłoszeń - Pomoc

Pytania:

Jak zarejestrować się na stronie?

Jak dodać ogłoszenie?

Jaki wpisać tytuł ogłoszenia?

Jak dodać zdjęcie?

Jak zmniejszyć zdjęcie?

Jak obrócić zdjęcie?

Do jakiej kategorii przypisać ogłoszenie?

Kilka przedmiotów razem czy każdy osobno?

Jak zmienić/skasować ogłoszenie już wprowadzone?


Jak długo prezentowane są ogłoszenia?

Ogłoszenie się nie jest widoczne na stronie - dlaczego?

Po jakim czasie ogłoszenie jest publikowane?


Jakie ogłoszenia są darmowe, a jakie płatne?

Szukam pracy czy oferuję usługę - jaka to różnica?

Nie mam zarejestrowanej działalności, chcę tylko dorobić - co wtedy?


Jak mogę zapłacić za publikację ogłoszenia?

Co to jest wersja standardowa ogłoszenia?

Co to jest wersja TOP ogłoszenia (dla ogłoszeń płatnych)?

Co to jest wersja wyróżnienia tłem (dla ogłoszeń płatnych)?


Problem z ogłoszeniem - gdzie się zwrócić?


Odpowiedzi:


Jak zarejestrować się na stronie?

Rejestracja

1. W górnej części lewego panelu strony odnajdujemy Menu logowania się i klikamy na link Zarejestruj się.

2. Na ekranie pojawi się krótki formularz rejestracyjny. Należy wpisać dane do formularza oraz hasło, które będzie można łatwo zapamiętać.

3. Wpisane dane nie są przekazywane osobom trzecim. Służą one jedynie procesowi logowania się oraz umożliwiają kontakt Administratora strony z Użytkownikiem.

4. Dla danego adresu mailowego możliwe jest stworzenie tylko jednego konta użytkownika.

Wróć do początku strony

 

Jak dodać ogłoszenie?

1. Wpisanie swojej oferty do Działu Ogłoszeń wymaga zalogowania się jako zarejestrowany użytkownik strony PolakwNorthampton.pl.

2. Po zalogowaniu się w lewym menu  znajdujemy link do Działu Ogłoszeń.

3. Na wstępnej stronie Działu Ogłoszeń znajdziemy podstawowe informacje o na temat tego działu oraz link do Regulaminu. To ważne, by najpierw zapoznać się z zasadami funkcjonowania działu.

4. Ze strony wstępnej przechodzimy do właściwej strony głównej Działu poprzez kliknięcie na link Przejdź do Ogłoszeń.

5. Na górze okna ogłoszeń znajdujemy przycisk Dodaj. Wówczas otworzy się okno formularza do wprowadzenia ogłoszenia. Niektóre pola są obowiązkowe, są one specjalnie oznaczone gwiazdką.

6. Do ogłoszenia możemy dodać zdjęcia, o ile posiadamy je w wersji elektronicznej na komputerze lub nośniku elektronicznym (CD, karcie pamięci, pendrivie). W tym celu klikamy na przycisk Przeglądaj obok pola Obrazek. W dodatkowym oknie znajdujemy lokalizację obrazka, które chcemy dodać do ogłoszenia. Po wskazania lokalizacji zdjęcia na swoim komputerze klikamy na przycisk Otwórz.

7. Po wprowadzeniu całej treści ogłoszenia zapisujemy je w systemie (Zapisz Ogłoszenie).

8. Publikacja ogłoszenia na stronie następuje po akceptacji jego treści przez Administratora strony. W przypadku ogłoszeń dotyczących oferowanych usług czy innych związanych z prowadzona działalnością biznesowa wymagany jest kontakt z Administratorem w celu uzgodnienia płatności za publikację ogłoszenia.

9. Ogłoszenia umieszczone w systemie jest dostępne do wglądu po zalogowaniu się po kliknięciu na link Moje ogłoszenia do momentu ich opublikowania. Po opublikowaniu ogłoszenia wpis nie jest już dostępny do samodzielnej edycji czy skasowania (nie jest widoczny w zakładce Moje ogłoszenia). Zmiana ustawień jest odpowiedzią na nieuczciwe działania niektórych użytkowników strony. W sprawie ogłoszeń nieaktualnych czy wymagających edycji proszę kontaktować się z administratorem strony pisząc z adresu mailowego przypisanego do konta, z którego dodano ogłoszenie z podaniem numeru ID ogłoszenia.

Wróć do początku strony 

 

Jaki wpisać tytuł ogłoszenia?

Wpisanie tytułu ogłoszenia wydaje się być bardzo prostą czynnością, nie wymagającą komentarza. Z praktyki okazuje się jednak, że czasem przydatna jest mała podpowiedź.

Generalnie tytuł powinien zwięźle, ale i precyzyjnie zapowiedzieć treść ogłoszenia. Najprościej zatem - nazwać oferowany/poszukiwany przedmiot czy usługę. Dlatego też wpisywanie w tytule jedynie słowa "Sprzedam" jest utrudnieniem dla potencjalnych klientów, gdyż muszą oni wczytywać się w treść ogłoszenia. Zwłaszcza wtedy, gdy nie dodano zdjęcia oferowanego przedmiotu.

Wróć do początku strony 


Jak dodać zdjęcie?

Do ogłoszenia możemy dodać zdjęcia, o ile posiadamy je w wersji elektronicznej na komputerze lub nośniku elektronicznym (CD, karcie pamięci, pendrivie). Rzecz jasna następuje to w trakcie wpisywania ogłoszenia do systemu. Musimy zatem mieć otwarty formularz dodawania ogłoszenia.

Aby dodać zdjęcie klikamy na przycisk Przeglądaj obok pola Obrazek. W dodatkowym oknie znajdujemy lokalizację obrazka, które chcemy dodać do ogłoszenia. Po wskazania lokalizacji zdjęcia na swoim komputerze klikamy na przycisk Otwórz. System akceptuje pliki o wielkości max. 350 kb. Jeżeli plik jest większy, należy go zmniejszyc przed dodawaniem do ogłoszenia.

Wróć do początku strony 

 

Jak zmniejszyć zdjęcie?

Dla sprawniejszego wyświetlania zdjęć przy ogłoszeniach wprowadzony został limit wielkości zdjęcia. Plik graficzny nie może mieć więcej niż 350 kb. Zdjęcie wykonane z użyciem aparatu cyfrowego czy telefonu komórkowego najczęściej zajmuje znacznie więcej miejsca na dysku/karcie pamięci. Oznacza to, że konieczne jest dostosowanie zdjęcia do użycia go w ogłoszeniu.

Podstawowymi czynnikami decydującymi o rozmiarze pliku graficznego jpg są rozdzielczość zdjęcia oraz stopień kompresji. Dlatego też zmiana tych dwóch parametrów pozwoli na zmniejszenie "wagi" zdjęcia. Jak to zrobić?

Przed wykonaniem zdjęcia - jeżeli wykonujemy zdjęcia wyłącznie dla celów ogłoszenia, możemy zmienić ustawienia aparatu tak, by wykonać zdjęcie o mniejszej "wadze". W tym celu w zmniejszamy rozdzielczość wykonywanych zdjęć (opisane w megapikselach czy MP) oraz zmniejszamy ustawienia jakości (często określane liczbą gwiazdek). Szczegółowe informacje jak zmieniać ustawienia w posiadanym sprzęcie powinny być zamieszczone w Instrukcji obsługi.

Po wykonaniu zdjęcia - do tego najpewniej będziemy potrzebować programu graficznego. Nie chodzi tutaj o jakiś skomplikowany edytor w rodzaju Photoshopa (choć ten też można zastosować). Wystarczy zwykła przeglądarka zdjęć. Przykładami taki przeglądarek są między innymi Irfan View, ACDSee Photo Manager,  FastStone Photo Viewer.

Proces zmniejszenia wielkości pliku opiszemy na przykładzie Irfan View. Najpierw zmienimy rozdzielczość zdjęcia, a nastepnie przy zapisywaniu - stopień kompresji czyli jakość.

Po otwarciu zdjęcia w tym programie w górnym pasku wybieramy pozycję Obraz i z rozwiniętego menu wybieramy Zmień rozmiar obrazu. W nowym oknie możemy dokonać zmiany rozdzielczości zdjęcia wpisują konkretne liczby pikseli lub podając zmianę w procentach (wobec pliku oryginalnego). WAŻNE - należy pamiętać, by mieć zaznaczoną opcję Zachowaj pierwotne proporcje boków (ustawienie domyślne programu). Potwierdzamy wprowadzone zmiany klikając na przycisk OK.

W celu zapisania zmiany wybieramy u góry przycisk Plik i dalej Zapisz. Proponuję opcję Zapisz (w katalogu pierwotnym), by zapisać zmniejszoną wersje obok oryginalnego i łatwo je znaleźć na dysku. WAŻNE - zapisując zdjęcie w tym samym miejscu gdzie oryginał musimy zmienić nazwę pliku, by nie stracić wersji oryginalnej. Zatem w nowym oknie zapisu pliku modyfikujemy nazwę pliku (np, dopisując do oryginalnej "zmn" jako zmniejszone). W celu zmiany drugiego parametru mającego wpływ na "wagę" pliku przy zapisie zmienimy jakość (stopień kompresji). Na dole okna zapisu zaznaczamy opcje Pokaż okno opcji. Dzięki temu obok okna zapisu widoczne będzie dodatkowe okienko Opcje zapisu plików JPEG/GIF.  Zmiana stopnia kompresji możliwa jest przez przesunięcie suwaka. Ustawienie poniżej 85 może skutkować widocznymi efektami pogorszenia jakość zdjęcia. Po zmianie ustawień klikamy na Save, by zapisać zdjęcie (pamiętajmy o zmianie nazwy pliku). Następnie sprawdzamy ile miejsca zajmuje nowy plik. Jeśli jest on zbyt duzy, wykonujemy powyższe kroki ponownie stosując inne ustawienia dla uzyskania wymaganej wielkość

Zainstalowanie dodatkowych Plug-inów do IrfanView pozwala na zapis od razu pliku o wymaganej wielkości nawet bez zmiany rozdzielczości. W opcjach zapisu plików JPEG/GIF zaznaczamy wówczas punkt Kompresuj do rozmiaru i wpisujemy wymagany rozmiar (np. 300).

Wróć do początku strony 


Jak obrócić zdjęcie?

Większość programów do przeglądania czy edycji zdjęć oferuje możliwość obrócenia zdjęcia. Zazwyczaj jest tak, że zdjęcia wyświetlane są w ułożeniu poziomym (format krajobrazowy - landskype). Zdjęcia wykonywane po obróceniu aparatu pionowo (formacie portretowym) domyślnie wyświetlane są również w poziomie, co zmusza do gimnastyki przy oglądaniu. Oczywistym rozwiązaniem jest obrócenie zdjęcia błędnie wyświetlanego w poziomie do właściwej pozycji, czyli do pionu.

Polecenie pozwalające na obrócenie zdjęcia to zazwyczaj Obróć w prawo lub Obróć w lewo.

Nowe aparaty posiadają funkcję rozpoznającą ułożenie aparatu i automatyczne wyświetlania zdjęcia w odpowiedniej pozycji. Dane te zapisane w zdjęciu nie są jednak rozpoznawane przez wszystkie systemu i oprogramowania.

Wróć do początku strony 


Do jakiej kategorii przypisać ogłoszenie?

Nad właściwym przyporządkowaniem ofert czuwa administrator. Wskazane jest jednak, by już na etapie wpisywania ogłoszenia odpowiednio zaszeregować swój wpis.

Obecnie jest tak, iż wszystkie ogłoszenia o usługach umieszczane są w jednym dziale, niezależnie od tego, jakiej branży dotyczą. Zebranie ofert w jednym miejscu pomaga użytkownikom w odnalezieniu właściwej dla siebie. Zatem np. warsztat samochodowy czy holowanie będą umieszczone w dziale Usługi..., a nie Samochody... W dziale motoryzacyjnym umieszczamy tylko oferty typu kupno/sprzedaż.

Ogłoszenia związane z wyjazdami do Polski (wolne miejsca w samochodzie) dodawane są do kategorii Inne,pozostałe...

Wróć do początku strony 


Kilka przedmiotów razem czy każdy osobno?

Wygodniejszą dla przeglądających ogłoszenia jest opcja wstawienia każdego produktu do oddzielnego ogłoszenia. Pomaga to również w odpowiednim zaszeregowaniu wpisu do danej kategorii. Przy przedmiotach tego samego typu możliwe jest oczywiście grupowanie ich w jednym ogłoszeniu, może to jednak być utrudnieniem dla sprzedającego. Przy sprzedaży jednego z przedmiotów nadal musi utrzymywać ogłoszenie ze względu na pozostałe przedmioty, narażając się na niepotrzebne telefony  w sprawie tego już nieaktualnego.

Wróć do początku strony 


Jak zmienić/skasować ogłoszenie już wprowadzone?

Po dodaniu ogłoszenia do systemu Działu Ogłoszeń wpis jest dostępny w zakładce Moje ogłoszenia i możliwa jest samodzielna edycji wpisu. Wystarczy wybrać ogłoszenie z listy swoich wpisów (w zakładce Moje ogłoszenia). Pod otwartym ogłoszeniem pojawi się przycisk Edytuj. Po kliknięciu na ten przycisk ogłoszenie wyświetlane będzie w trybie formularza (jak przy dodawaniu nowego ogłoszenia). Po wprowadzeniu zmian należy je zapisać (przycisk Zapisz pod formularzem).

Aby skasować ogłoszenie należy oczywiście wybrać przycisk Usuń.

Wróć do początku strony 


Jak długo prezentowane są ogłoszenia?

Obecnie ogłoszenia prezentowane są prze 2 tygodnie licząc od dnia ich umieszczenia w systemie. Po tym czasie wpisy są automatycznie kasowane z systemy Działu ogłoszeń.

W przypadku ogłoszeń odpłatnych przy wykupieniu dłuższego czasu publikacji (1 czy 3 miesiące) administrator wykonuje kopię ogłoszenia i co 2 tygodnie wpisuje je w imieniu użytkownika. Tym samym nowy wpis pojawia się na początku listy ogłoszeń, a poprzedni jest kasowany.

Wróć do początku strony 


Ogłoszenie się nie jest widoczne na stronie - dlaczego?

Ogłoszenia umieszczane przez użytkowników zapisywane są w systemie Działu ogłoszeń. Państwa oferty nie się jednak od razu publikowane i udostępniane wszystkim internautom. Do wyświetlenia ogłoszenia na stronie konieczna jest akceptacja oferty przez administratora. Zasadniczo codziennie administrator przegląda nowe wpisy i podejmuje decyzję o ich dopuszczeniu lub nie do publikacji. Czynimy to zwykle wieczorem, by przejrzeć jak najwięcej ogloszeń z danego dnia.

Dlaczego konieczna jest ingerencja administratora i oczekiwanie na jego decyzje? Przede wszystkim służy to zapewnieniu porządku w Dziale ogłoszeń. Użytkownicy bardzo często umieszczają swoje wpisy w błędnych kategoriach lub nie przyporządkowują ich w ogóle. Zdarza się, że ogłoszenia pojawiają się wielokrotnie. Niestety część wpisów nie może być opublikowana ze względu na niezgodność z regulaminem (np. sprzedaż produktów niedopuszczonych do sprzedaży w Dziale ogłoszeń jak papierosy  czy alkohol).

Czasem przyczyną wstrzymania publikacji jest brak dokonania płatności za ogłoszenie odpłatne (ogłoszenia o usługach i prowadzonej działalności biznesowej oraz oferty typu Mam do wynajęcia).

Wróć do początku strony 


Po jakim czasie ogłoszenie jest publikowane?

Generalnie ogłoszenia przeglądane są codziennie - raczej z wyjątkiem niedziel i dni wolnych od pracy. Zwykle wieczorem, by objąc jak najwięcej ogłoszeń z danego dnia. Bywa jednak, że publikacja wpisu wymaga wyjaśnienia (np. brak płatności czy wątpliwości regulaminowe), wowczas okres oczekiwania na publikację może się wydłużyć.

Podsumowując zatem zasadniczo ogłoszenie publikowane jest tego samego dnia lub następnego, jeśli było dodane już po tym, kiedy danego dnia przeglądano i publikowano ogłoszenia.


Wróć do początku strony 


Jakie ogłoszenia są płatne, a jakie darmowe?

Odpłatność za publikację wymagana jest obecnie odnośnie ogłoszeń dotyczących oferowanych usług (prowadzonej działalności biznesowej obsługi czy sprzedaży) we wszystkiech opcjach, podobnie ofert "Mam do wynajęcia" (wymagamy wpisania pełnego kodu pocztowego) oraz pozostałych ogłoszen, o ile zamawiana jest opcja TOP lub wyróżniona kolorem tła. Ogłoszenia nie związane z prowadzoną działalnością usługową czy sprzedaży oraz wynajmowania nieruchomości publikowane w opcji standardowej są publikowane bezpłatnie. Koszt publikacji ogłoszenia jest bardzo niski w porównaniu z możliwością dotarcia do tysięcy Polaków mieszkających w Northampton i okolicy.

Ocena uznania ogłoszenia za reklamę usług zależy od treści oferty nie zaś faktu zarejestrowania działalności. Oczywiście zachęcamy do podejmowania działań zgodnych z prawem podatkowym, jednak odpowiedzialność w tym względzie spoczywa na tym, kto dodaje się reklamuje.

Zatem ogłoszenia odpłatne dotyczą tak działających firm, jak i  samozatrudnionych (firmy kurierskie, warsztaty samochodowe, serwisy komputerowe, masażyści, instruktorzy nauki jazdy czy opiekunki dziecięce itd).

"Mam własne dziecko i chcę dorobić opiekując się przy okazji innym dzieckiem. Czy ogłoszenie takie jest odpłatne?" Tak, ponieważ w sensie formalnym reklamuje się w ten sposób swoje usługi. Jak opisujemy to w innym miejscu NIE JEST to ogłoszenie typu Szukam pracy.

"Sprzedaję samochód - czy płacę za ogłoszenie?" To zależy. Jeżeli sprzedaję swój własny samochód (jeden), ogłoszenie jest bezpłatne. Jeżeli zajmuję się skupem używanych aut/rowerów/komputerów i po ich naprawie odsprzedaję je, wówczas prowadzę działalność biznesową i ogłaszając się reklamuję swoje usługi. Zatem ogłoszenia takie powinny być odpłatne.

W odniesieniu do ogłoszeń typu "Mam do wynajęcia", odpłatność dotyczy zarówno ofert wynajmu domów, mieszkań, pokoi, jak i innych obiektów (np. garażu czy magazynu).

Ogłoszenia pozostałe w opcjach niestandardowych publikowane są według stawek dla ogłoszeń o usługach.

Wróć do początku strony 

 

Szukam pracy czy oferuję usługę - jaka to różnica?

Często Panie, które chcą dorobić opiekując się dziećmi umieszczając ogłoszenie wybierają opcję Szukam pracy. Bywa, że ktoś szukając elektryka do naprawy instalacji wstawia ofertę do kategorii Dam pracę.

Oba przypadki to nie ogłoszenia o pracy, ale o usługach. Opiekunka do dziecka nie szuka pracy, ale oferuje usługę (ogłoszenie płatne). Pan zaś potrzebuje usługi (ogłoszenie bezpłatne).

Rozróżnienie to jest oczywiste dla każdego księgowego - dający pracę podpisuje umowę o pracę, odprowadza składki za pracownika, wystawia mu payslipy, płaci chorobowe itp. Oferujący usługę działa odwrotnie - to on przyjmuje zlecenie, określa cenę i wystawia rachunek do zapłaty.

W kontekście umieszczania ogłoszeń to rozróżnienie jest ważne przede wszystkim dla tych, którzy wpisując błędnie Szukam pracy zamiast Oferuję usługę zapominają o uregulowaniu płatności za ogłoszenie.

Dla porządku - legalnie zarejestrowane opiekunki nie widzą problemu w płatności za ogłoszenia, jako normalnego elementu prowadzenia swojej działalności (cena wliczana do kosztu prowadzenia biznesu).

Wróć do początku strony 

 

Nie mam zarejestrowanej działalności, chcę tylko dorobić - co wtedy?

Wedle prawa od momentu rozpoczęcia reklamowania swoje działalności mam określony czas na zarejestrowanie swojego biznesu (3 miesiące). Czy nie rejestrując działalności płacę za ogłoszenia? Tak. Administracja strony nie weryfikuje faktu rejestracji, jednak zachęca do przestrzegania prawa.

Wróć do początku strony 


Jak mogę zapłacić za publikację ogłoszenia?

Podstawową formą płatności za ogłoszenia jest skorzystanie z przycisków Paypal na podstronie Płatności. Z dostępnych tam przycisków możemy wybrać odpowiednią dla nas opcję publikacji oraz czas prezentacji oferty.

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest dokonywania wpłat bezpośrednio na konto bankowe strony. W takiej sytuacji prosimy o kontakt z administratorem strony.

Wróć do początku strony 


Co to jest wersja standardowa ogłoszenia?

Pd stawową, domyślną formą prezentacji ogłoszenia jest wersja standardowa. Ogłoszenia prezentowane są w kolejności ich umieszczenia w systemie w obrębie danej kategorii. Nowsze oferty pojawiają się na liści ogłoszeń wyżej, starsze zaś poniżej. Z czasem starsze ogłoszenia przesuwają się ku końcowi (dół strony 1 , potem strona 2 czy 3).

Kolor tła jest jednakowy dla wszystkich ogłoszeń standardowych.

Wróć do początku strony 


Co to jest wersja TOP ogłoszenia (dla ogłoszeń płatnych)?

Aby przez cały czas publikacji oferty zapewnić prezentacje ogłoszenie na początku listy danej kategorii, stworzona została opcja TOP. Ze względu na wysokie zainteresowania tą opcją dla ogłoszeń o usługach przeznaczyliśmy 17 miejsc na takie wpisu. Blok ogłoszeń TOP prezentowanych jest zawsze na początku listy ogłoszeń danej kategorii (na górze 1 strony).

W obrębie bloku ogłoszeń TOP oferty przesuwają się z czasem jak przy ogłoszeniach standardowych). Nowe ogłoszenie TOP jest powyżej ogłoszenia starego TOP, ale zawsze w obrębie tego bloku - zawsze powyżej ogłoszeń standardowych.

Wróć do początku strony 


Co to jest wersja wyróżnienia tłem (dla ogłoszeń płatnych)?

Domyślnie wszystkie ogłoszenia mają jednakowe białe tło. W celu zwrócenia uwagi na daną ofertę można wybrać opcję wyróżnienia kolorem tła. Wówczas tło zmienia kolor na jasno zielony (dotyczy widoku całej listy ogłoszeń).

Wróć do początku strony 


Problem z ogłoszeniem - gdzie się zwrócić?

W razie problemów z ogłoszeniem, który wykracza poza opisane sytuacje prosimy o kontakt z administracją strony - podstrona Napisz do nas.
W mailu proszę podać numer ID ogłoszenia, którego zapytanie dotyczy oraz login uzytkownika. Korespondencja powinna być wysyłana z adresu mailowego przypisanego do konta, z którego dodano ogłoszenie.

Wróć do początku strony 

 

Zmieniony ( 20.06.2014. )
 

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk