Start arrow Mieszkamy arrow Mieszkać taniej czy wygodniej?  
20.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Mieszkać taniej czy wygodniej? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.01.2008.

Znam wiele osób, dla których priorytetem jest zminimalizowanie kosztów zamieszkania, zwłaszcza w sytuacji względnie krótkotrwałego pobytu tutaj. W takiej sytuacji komfort przestaje być istotny, liczy się tylko możliwość posiadania dachu nad głową za jak najmniejszą kwotę pieniędzy (co w domyśle pozwala odłożyć więcej dla siebie).

Znam sytuację, gdzie w 3-sypialnianym domu mieszkało 11 osób. Do dyspozycji mieli jedną kuchnię i jedną łazienkę oraz salon i jadalnię. Wyobraź sobie komfort korzystania z jednej lodówki przez 11 osób. Albo czas oczekiwania na zwolnienie się miejsca w łazience (niestety połączonej z toaletą). Bywało, że z braku miejsca na łóżku ktoś musiał spać na materacu w salonie. Jak długo jednak tak można? Wiadomo jednak, że im więcej osób do podziału kosztów, tym taniej.

"Taniej" może oznaczać również wybór gorszych standardów mieszkania czy domu. Znam śliczne lokale o jasnych ścianach i dywanach, pięknych łazienkach i nowocześnie wyposażonych kuchniach. Widziałem również domy przesiąknięte wilgocią i grzybem, ciemne nory o brudnych podłogach i wątpliwej jakości wyposażeniu. Jak na moje wyobrażenie odnoszę wrażenie, że znaczna część "ciapatych" (jak nazywa się obywateli niebrytyjskich pochodzenia około-hinduskiego czy arabskiego) przygotowuje swoje domy na wynajem bez liczenia się z oczekiwaniami współczesnych ludzi. Stare tapety i meble, dywany klejone na podłodze w łazience, kuchnie ze śladami rdzy czy wilgoci... Zapewne można u nich znaleźć mieszkania lepsze, jednak różnie to bywa. Sam miałem możliwość wyboru domu, który właśnie został odnowiony, gdzie panele w salonie położone były w z wieloma wybrzuszeniami. Nie skorzystałem...

Kolejny możliwość zaoszczędzenia to wybór domu umeblowanego. Oczywiście czynsz wówczas jest wyższy, zaoszczędzamy sobie jednak kosztów, czasu i energii związanych z kupnem własnych mebli. Oczywistym minusem takiego rozwiązania jest konieczność pogodzenia się z faktem, iż korzystamy z wyposażenia, które niekoniecznie odpowiada naszemu gustowi i wykorzystywane było przez inne, nieznane nam osoby.

Zmieniony ( 10.01.2008. )
 
« poprzedni artykuł

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk