Start  
20.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Co możesz zrobić, żeby poprawić swój związek? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Białous   
20.03.2015.

CRO

Anna Białous

CO MOŻESZ ZROBIĆ, ŻEBY POPRAWIĆ SWÓJ ZWIĄZEK?

 

ZACZNIJ OD SIEBIE
W każdym związku przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy zauważać coraz więcej wad partnera, a wspólne życie zaczyna być coraz trudniejsze. W tym okresie może ujawnić się nasza niedojrzała część osobowości, w postaci egoistycznego i krytykanckiego nastawienia. Warto jednak pamiętać, że roszczeniowa postawa zawsze pogarsza relację, dlatego odważne i szczere spojrzenie na samego siebie jest niezbędne do tego, aby można było coś zmienić. Niestety często ciężko jest nam się przyznać do tego, że w ogóle posiadamy w sobie jakieś negatywne cechy. Czy jednak możemy coś zrobić, żeby nasz związek był bardziej satysfakcjonujący?

NIE UPIERAJ SIĘ ZAWSZE PRZY SWOIM ZDANIU
Przestań ciągle walczyć o to, kto ma rację, ale zacznij walczyć o Waszą relację. Jeśli zawsze chcesz wygrywać, to prawdopodobnie pewnego dnia udowodnisz drugiej osobie, że jesteś inteligentniejszy, ale wykreujesz w ten sposób atmosferę wojny, która prędzej czy później doprowadzi do rozpadu związku. Odpowiedz sobie na pytanie: na czym Ci tak naprawdę zależy? Jakie korzyści przyniesie Ci upokorzenie drugiej osoby? Czym miłość i partnerstwo to ciągła walka o to, kto jest lepszy? A może raczej szukanie wspólnych korzyści? Jeśli najważniejsza jest Twoja wygrana, być może kiedyś wygrasz, ale wygrana oznaczać będzie rozczarowanie i samotność. Jeśli cieszy Cię udowadnianie partnerowi, że jest do niczego, to dlaczego chcesz z nim być? Pamiętaj, że kiedy jedna osoba zawsze chce dominować, to prawdopodobnie próbuje ona w ten sposób podnieść swoje poczucie własnej wartości. Ludzie pewni siebie, nie muszą stale udowadniać swojej wartości.

MÓW W SPOSÓB OPANOWANY
Zawsze zastanów się przez chwilę zanim powiesz coś przykrego. Pamiętaj, że najbardziej żałujemy takich słów, które komuś sprawiły przykrość, wypowiedzianych w momencie, gdy emocje zapanowały nad rozumem. Dlatego nie atakuj partnera i przestań wypominać mu bez przerwy błędy z przeszłości. Podczas rozmowy staraj się nie podnosić głosu. Naucz się oddychać równo i głęboko, co pomoże Ci mówić spokojniej.

ZWRACAJ UWAGĘ NA DOBRE CECHY PARTNERA
Koncentrując się na tym, co nam się nie podoba, bardzo często zapominamy,  jak wiele w naszym związku jest ciągle dobrych rzeczy. Przestań więc zauważać każde niedociągnięcie  partnera i  zapamiętywać każdą wyrządzoną Ci przykrość. Zacznij dostrzegać jego miłe gesty. Jeśli docenisz drugą stronę dasz jej szansę, aby wynagrodziła Ci krzywdy i zaczęła dawać coraz więcej.

NIE GROMADŹ W SOBIE URAZY
Zamiast obrażania się naucz się wybaczać. Pielęgnowanie w pamięci każdej wyrządzonej przykrości, jest jak kolekcjonowanie śmieci. Systematycznie pozbywaj się więc tych niepotrzebnych rzeczy, bo w przeciwnym razie, cały Twój umysł będzie zaśmiecony złością i żalem. Wybaczając, robisz coś dobrego przede wszystkim dla siebie. Wybaczenie pozwala poczuć ulgę i spokój. Daje możliwość zrobienia miejsca na przyjemne uczucia. Natomiast trzymanie w sobie urazy, sprawia  że zaczynamy się nad sobą użalać i czujemy się coraz gorzej.

DBAJ O WEWNĘTRZNĄ RÓWNOWAGĘ
Zacznij dbać o siebie i naucz się myśleć o sobie pozytywnie. Nie myśl ciągle o sobie jak o kimś przegranym. Nie musisz być perfekcyjny, żeby mieć o sobie dobre zdanie. Pamiętaj także, że masz prawo mówić „nie”, oraz prosić o to, czego potrzebujesz. Odnajdź w sobie pewność siebie i wewnętrzną siłę, a wtedy innym trudno będzie Cię zranić. Jeśli samodzielnie nie potrafisz się wzmocnić, poszukaj wsparcia wśród przyjaciół lub skorzystaj z pomocy psychologa.

BĄDŹ KREATYWNY
Czujemy się najlepiej, gdy jesteśmy aktywni i pełni energii. Dlatego bądź twórczy i zacznij działać. Nie musisz zgadzać się na byle jakie życie. Rezygnacja i pasywność odbierają radość. Jeśli zależy Ci na tym, aby w Twoim związku działo się coś ciekawego, zaproponuj jakieś ciekawe zajęcie. Zaplanuj wspólny wyjazd, zaproś do domu znajomych, albo kup bilety do teatru. Nie czekaj, że ktoś to zrobi za Ciebie lub, że coś samo się naprawi. Twoje życie i Twoje szczęście zależy od Ciebie .

Informacje o Autorze

Anna Białous - Psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności osobistych.
Należy do British Psychological Society oraz British Association for Counselling and Psychotherapy.
Prowadzi psychoterapię  i szkolenia dla Polaków w Northampton .

Tel. 0 759 858 32 52
www.pspt.eu
e-mail: Anna@pspt.eu

Zmieniony ( 25.03.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk