Start arrow Pracujemy arrow Praca dla agencji  
18.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
Praca dla agencji Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.01.2008.

W tym wypadku sprawa wygląda następująco: prywatna agencja pracy podpisuje umowy z pracodawcami. Jeśli określony pracodawca potrzebuje w danym okresie dodatkowych pracowników, zgłasza zapotrzebowanie do agencji. Pracownicy agencji kontaktują się z wybranymi osobami, które są w niej zarejestrowane i oferują im określoną pracę. Jak to wygląda w praktyce?

Zgłaszasz się do agencji, by się w niej zarejestrować. Na wstępie przechodzisz prosty test (jeśli umiesz czytać, pisać i liczyć - dasz sobie radę). Prawdopodobnie na wstępie nie będzie dla ciebie żadnej oferty, więc czekasz na telefon. Gdy zadzwoni (co nie jest pewne), dowiadujesz się, że masz jutro pracę w określonym miejscu, o danej godzinie. Z tego, co mogłem doświadczyć - może to być praca tylko na jeden dzień lub tydzień. Nawet jeśli powiedzą, że na tydzień czy miesiąc wiedz, że jutro może się okazać, że pojutrze już pracy nie ma. Dlatego najczęściej nie ma co czekać na telefon, trzeba się pofatygować do ich biura i o sobie przypominać.

Bywa tak, że pracujesz przez kilka miesięcy, dodatkowo robisz nadgodziny (jeśli chcesz) i możesz myśleć o zatrudnieniu się w danej firmie na dłużej z pominięciem agencji. W niektórych miejscach (magazynach, fabrykach, pracach biurowych)jest to właściwie najczęstszy sposób rekrutacji - jeśli sprawdzasz się pracując z agencji, możesz być zatrudniony na tałe bezpośrednio przez zakłąd pracy. A bywa też, że po kilku dniach okazuje się, że już nie ma zapotrzebowania na dodatkowych pracowników. Albo twoją pracę dostał ktoś inny. I siedzisz w domu...

Żeby nie było niepoozumieć: tutajsze agencje pracy w dużej mierze specjalizują się w obsłudze konkretnych sektorów. Większość z nich ma oferty pracy fizycznej, ale są też takie, które pośredniczą w pracach na stanowiskach managerskich, administracyjnych, medycznych czy w szeroko rozumianej pracy socjalnej.

Jeśli pracujesz dla agencji, nie masz pełnej stabilności jak przy zatrudnieniu bezpośrednio u jakiegoś pracodawcy. Trudniej znaleźć dobre mieszkanie i inne usługi związane z koniecznością stałych i pewnych dochodów. Z drugiej strony łatwiej o dni wolne, gdy zechcesz wyjechać na tydzień do Polski. Nie ma też zwykle okresu wypowiedzenia, jeśli uznasz, że dalsza współpraca już cię nie interesuje. Bywa często, że pracuje się dla kilku agencji. Jeśli w jednej nie dostajesz pracy - pracujesz dla innej. Dzięki temu łatwiej zachować ciągłość pracy i dochodów przy zmiennym zapotrzebowaniu rynku na pracowników w określonych sektorach.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk