Start arrow Pracujemy arrow UWAGA - nieuczciwi pośrednicy  
18.03.2019.
 

Strone monitoruje stat24

 

Siepomaga.pl
UWAGA - nieuczciwi pośrednicy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.01.2008.

Ten artykuł jest przeznaczony głównie dla osób, które chcą znaleźć pracę poprzez jakąś agencje pośredniczącą jeszcze w Polsce. Pewnie w prasie sporo jest tego typu ogłoszeń. Nie chce generalizować i żle oceniać wszystkich takich ofert czy pośredników. Zanim jednak nawiążemy współpracę z taką agencją czy osobą - poszukajmy nieco informacji na ich temat w internecie.

W grudniu otrzymałem informację od osób, które zdecydowały się na pracę w Anglii poprzez polskiego pośrednika. Opłacili przelot i formalności, a pracy nie było. Pośrednik zwodził ich z podpisaniem umów (niby opóźnienie z winy angielskiego pracodawcy). W końcu ludzie ci znaleźli w internecie tę firmę na liście oszustów. Dlatego przestrzegam - na ile to możliwe najpierw szukajcie informacji, potem dopiero myślcie o jakichkolwiek opłatach.

Odnośnie zaś samych opłat - o ile mi wiadomo pośrednik nie może pobierać żadnych opłat za swoje usługi (prowizję dostaje od zakładu pracy, któremu załatwia pracowników). Dlatego jeżeli pośrednik wymienia jakieś opłaty, żądajcie konkretnych informacji: za co i ile płacicie. Jedyne opłaty, jaki przychodzą mi do głowy mogą być związane z przelotem oraz uzyskaniem wymaganych zaświadczeń przy niektórych stanowiskach pracy (np. CRB czyli angielskie zaświadczenie o niekaralności wystawiane dla konkretnego pracodawcy). Może to być warunek zatrudnienia np. w pracy z niepełnosprawnymi, ale raczej nie w sektorze przemysłowym. Tłumaczenie polskiego zaświadczenia dla mnie nie było w ogóle użyteczne. Takie CRB kosztuje obecnie poniżej 40 funtów. Wszystkie pozostałe formalności - otwarcie konta bankowego, uzyskanie Insurance Number czy rejestracja w WRS może się dokonać już na miejscu i można to zrobić samemu.

Przyznam, że nie wiem jak wygląda sytuacja w przypadki, kiedy pracodawca oferuje zakwaterowanie. Jak wtedy rozlicza się wpłatę czynszu i depozytu? Przez pośrednika? No, nie wiem... Może po prostu na miejscu wpłaca się kaucję, a czynsz będzie jakoś pobrany z pensji. Inna rzecz, że niekoniecznie takie rozwiązanie wynajmu mieszkania dzięki "uprzejmości" pracodawcy jest najlepsze. Mogą zawyżyć ceny, wcisnąć nam współlokatorów... Ale jeśli nie ma innej opcji, może warto zaryzykować. Ale trzeba koniecznie wiedzieć, co stanowi kontrakt, m. in. na jaki okres podpisana jest umowa najmu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk