Start  
20.09.2017.
 

Strone monitoruje stat24

 

UK Compencations - odszkodowania
"Matylda wyjeżdża"- książka dla dzieci, które wyjechały z Polski
Redaktor: Administrator   
15.04.2015.

Mam na imię Matylda. Przyglądam się trzem wielkim walizkom, które stoją w przedpokoju. Mama zastanawia się, czy wziąć ze sobą filiżanki, te kremowe w niebieskie kwiatuszki, po mojej prababci. Mogą się przecież potłuc w drodze, a kawę pije się również z kubka.

Matylda_wyjezdza_okladka

Ja też muszę zostawić mnóstwo swoich zabawek, mogę zabrać tylko te, które zmieszczą się w zielonym plecaku. Jeśli w nowym kraju, do którego się wybieramy, nie będzie filiżanek i moich wszystkich zabawek, to znaczy, że będzie tam gorzej.

Tak zaczyna się opowieść o małej Matyldzie, która wraz z rodzicami wyprowadza się do innego, nieznanego jej kraju. Emigracyjne doświadczenia dziecka to bardzo aktualny temat, w czasie gdy tylu rodaków opuściło granice Polski. Wyjeżdżają dorośli, ale często towarzyszą im dzieci. O ile jednak problematyka emigracyjna jest obecna w literaturze dla dorosłych, często napotykamy na nią w czasopismach, podejmowana jest w filmach dokumentalnych i fabularnych, o tyle z problemem dzieci, które emigrują wraz z dorosłymi, prawie nie mamy do czynienia ani w literaturze pięknej, ani w dokumentalnej.

Ten trudny temat podejmuje Justyna Zbroja – Polka mieszkająca w Danii, laureatka I nagrody w zorganizowanym przez „Stopkę” konkursie na pamiętniki młodej emigracji pn. „Wyfrunęli”. Jej książka, ilustrowana przez Katarzynę Petersen (także mieszkającą w Danii), jest wypełnieniem odczuwalnej luki. Napisana z perspektywy dziecka, dotyka jego widzenia zmieniającej się rzeczywistości. Wczuwa się w świat dziecięcych przeżyć związanych ze zmianą kultury, z trudnościami w nauce obcego języka, z zachowaniem rodzimych tradycji.

Ponieważ nie pada nazwa kraju, do którego emigruje główna bohaterka, książka jest uniwersalna. Może dotyczyć każdego dziecka i każdego kraju, do którego ono wyjeżdża. O wielkich problemach małych emigrantów Justyna Zbroja pisze w kolejnych rozdziałach swojej książki: „Wielka przeprowadzka”, „Matylda uczy się języka”, „Matylda pamięta, skąd pochodzi”.

Przejdź do strony wydawnictwa/księgarni.

 

Od Autorki

Pamiętam moment, kiedy z całą siłą dotarł do mnie fakt, że opuszczam swój kraj. Walizki spakowane, na mojego męża czeka praca, a mnie ściska taki ból w okolicach czaszki, jakby skumulowała się tam cała moja przyszła tęsknota za tym, co tracę.

Nasza starsza córka, Marysia, miała wówczas niespełna siedem lat – mniej więcej tyle, co bohaterka książki Matylda wyjeżdża. Młodsza, Basia – jeden rok i wydawało się, że jest zupełnie nieświadoma tego, co dzieje się wokół. Ale to okazało się nieprawdą; przez pierwszy miesiąc w Danii cały czas płakała. Widocznie brakowało jej znajomych zapachów, ludzi, miejsc.

Odkryłam wówczas prostą prawdę, że emigrując, podejmujemy decyzję nie tylko  swoim imieniu, ale także w imieniu dzieci, wywracając ich świat do góry nogami.

Najtrudniej było Marysi. Przeprowadzka, szkoła w nowym, całkiem nieznanym jej kraju, język – podobno najtrudniejszy w Europie, w którym nie znała ani jednego słowa. Próbowałam się z nią utożsamić, wejść w jej świat, by jakoś jej pomóc. Słuchałam uważnie tego, co mówi, notowałam.

Tak powstała książeczka dla dzieci, które znajdują się w podobnej sytuacji, ale także dla rodziców, którzy rozważają wyjazd z kraju. Również dla pedagogów, pracujących z dziećmi – emigrantami.

W prostych słowach wypowiadanych przez Matyldę, starałam się odkryć przed czytelnikami, prawdę przeżyć, uczuć i zmagań dziecka z nową rzeczywistością, podkreślając między wierszami, że nigdy nie powinno pozostawać samo, że zawsze powinno mieć wsparcie – nie tylko w świecie własnej wyobraźni, ale także w nas – dorosłych.
/Justyna Zbroja/

 

Zmieniony ( 15.04.2015. )
 
Rusza budowa nowej siedziby Northamptonshire County Council
Redaktor: Administrator   
09.02.2015.

NCC

Od 10 lutego 2015 rozpoczną się prace nad nową siedzibą Northamptonshire County Council.  Powstanie nowego obiektu pozwoli na przeniesienie pracowników z 12 różnych budynków, w tym County Hall.

Pierwsza faza prac obejmie prace wyburzeniowe i ziemne w okolicy dawnego parkingu pracowniczego przy ulicy Angel Street. Konstrukcja betonowa powstanie latem tego roku.

Plany powstania nowej placówki władz lokalnych przewiduje oddanie jej do uzytku z końcem pażdziernika 2016 roku, zaś pełna przeprowadzka do poszczególnych departamentów ma się zakończyć do końca 2016 roku.

Radny Jim Harker (przewodniczący Rady) twierdzi, iz projekt ten jest istotny nie tylko dla pracowników urzędu, ale również dla regeneracji całego hrabstwa. Według niego pozwoli to nie tylko na zaoszczedzenie milionów funtów podatników poprzez opuszczenie starych niedostosowanych budynków (utrudniających efektywne działanie). Sprowadzenie z powrotem 2000 pracowników urzędu do centrum miasta przyczyni się do rozwoju miasta.

Planowany koszt budowy nowego kompeksu to 53 miniony funtów.

 

 

Zmieniony ( 09.02.2015. )
 
Wyróżnienia Youth Ambition Awards
Redaktor: Administrator   
17.05.2014.
NCC

 Wyróżnienia Youth Ambition AwardsNorthamptonshire County Council już po raz drugi będzie świętować osiągnięcia młodzieży naszego hrabstwa, przyznając wyróżnienia Youth Ambition Awards.

Powiedz nam o młodych ludziach, którzy inspirują innych, o projektach, które zmieniają na lepsze życie lokalnej społeczności, o uczniach wyróżniających się spośród innych lub o utalentowanych młodych artystach.


Dowiedz się więcej o kategoriach oraz zgłoś swoich kandydatów na: www.northamptonshire.gov.uk/youthambition


Nominacje można zgłaszać do poniedziałku, 2 czerwca do godziny 17.00.
 
NCC
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 50 - 56 z 61

Webdesign by Webmedie.dk Webdesign by Webmedie.dk